X
تبلیغات
زولا

تصویر ثابت

پایگاه تخصصی مهندسی نقشه برداری
سایت نقشه برداری،مهندسی نقشه برداری،دانلود کتاب نقشه برداری مهندسی، سایت تخصصی نقشه برداری، سایت تخصص نقشه برداری، دانلود رایگان جزوه فتوگرامتری 3و4، دانلود نرم افزاز های نقشه برداری، آموزش اتو کتد،آموزش لند،دانلود جزوات کارشناسی ارشد نقشه برداری،
تاریخ : دوشنبه 22 مهر 1392
نویسنده : مهندس یاسر عشورزاده
اشنگتن- اولین انسان‌هایی که بر سطح مریخ زندگی خواهند کرد شاید نه به عنوان فضانورد بلکه به عنوان یک کشاورز شناخته شوند. برای بنا نهادن یک اقامتگاه پایدار در همسایه زمین در منظومه‌ی شمسی، فضانوردان باید شیوه تولید غذا در مریخ را بیاموزند. به گفته کارشناسان این کار به نظر یکی از سخت‌ترین، مهم‌ترین و پرکارترین برنامه‌های در دستور کار فضانوردان خواهد بود.

ناسا با جدیت بر روی شیوه کشاورزی در مریخ تحقیق می‌کند زیرا این سازمان قصد دارد اولین پروژه‌های ارسال انسان به مریخ را در دهه 30 میلادی عملی نماید. بعضی از مقامات ناسا با در نظر گرفتن دشواری‌های رسیدن به مریخ و سودی که از ماندن دراز مدت در آنجا می‌توانیم داشته باشیم، بر این عقیده‌اند که این ماموریت باید بر خلاف بازدیدهای چند ساعته از ماه یک برنامه طولانی مدت اقامت باشد.

احتمالا فضانوردان آینده در مریخ، غذاهای مورد نیاز خود را در گلخانه پرورش خواهند داد. همانند این محفظه خیالی که در آن گیاهان و میوه‌ها بدون نیاز به خاک، از طریق کشت آبی پرورش داده می‌شوند.

با این همه پرورش غذا در مریخ سختی‌های خاص خود را دارد. اگرچه تحقیقات در ایستگاه بین المللی فضایی نشان داده است که گیاهان می‌توانند در گرانش بسیار کم رشد کنند اما دانشمندان نمی‌دانند که گرانش مریخ می‌تواند چه اثری بر روی گیاهانی که بر روی زمین رشد می‌کنند داشته باشد.

مشکل دیگر این است که مقدار نور دریافتی از خورشید در مریخ نسبت به زمین کمتر است و فشار جو نیز ناچیز است. به همین دلیل ساختن گلخانه‌هایی با فشار معادل جو زمین، به دیواره‌هایی ضخیم نیاز دارد که میزان نور ورودی را بیشتر کاهش می‌دهد. برای حل این مشکلات، دانشمندان روی نوردهی مصنوعی از طریق لامپ‌های LED و همچنین گیاهانی که توانایی رشد در فشار کم را داشته باشند، تحقیق می‌کنند. 

خطر بعدی خطر امواج فرابنفش خورشید است، کشاورزان مریخی با مساله امواج خطرناک خورشید مواجه خواهند شد. البته راه‌هایی برای ساخت سپرهای پوششی بر سطح مریخ وجود دارد که استفاده از آنها ضروری است اما تولید و پرورش غذا را بسیار گران می‌سازد.

با تمام مسائل و مشکلات پیش رو دانشمندان بر این عقیده‌اند که پروژه سفر به مریخ و استقرار در آنجا پله پله به حقیقی‌تر شدن نزدیک‌تر می‌شود.آخرین مطالب
   
 
متن دلخواه شما